Andalúzske pobrežie
Apartmány


ČT krajinou vína...

Slovenský Titanic, alebo Ako padnúť z výšky 2023 metrov na betón a prežiť ?

Vyhlásením parlamentných volieb sa začala oficiálna volebná kampaň väčšiny politických strán. Takpovediac odvšadiaľ počuť a vidieť sľuby a vyhlásenia, ako sa politické strany a ich reprezentanti postarajú o občanov po všetkých stránkach a budú doslova "čičíkať" demokraciu.

Niekoľko členov nášho združenia ma vyzvalo, aby sme pozvali politikov na diskusiu ako v rokoch 1993 až 2013. Pred parlamentnými voľbami v roku 2020 také pozvania neprijali, lebo nechceli výmenu názorov, ale len výklad a ich prezentáciu programov. Nepochopili, že nie sme politickou stranou a my sa na tvorbe politiky podieľame len z roviny záujmov potrieb občanov. V našej tridsaťročnej histórii bolo len niekoľko politikov, ktorí mali záujem a vôľu vypočuť si širokospektrálne názory a podnety od našich členov, no i takpovediac hviezdnych odborníkov spoločenekého života, vedy kultúry finacií... z celého sveta. Najciteľnejsie to bolo od roku 2019. A to nespomínam reakcie deviatich z desiatich politikov na písomné podnety našich členov uznávaných za odbornosť i charakter nielen doma, ale aj vo svete.

Faktom je, že za celé obdobie sa potvrdila obsahová správnosť podnetov z nášho združenia k vláde, k parlamentu, k prezidentom a k lídrom politických strán. Dá sa to povedať aj o našich podnetoch k svetovým lídrom. Nič na tom nemení fakt, že v tretej dekáde nášho storočia nielen v SR, ale aj v zahraničí sa vytrácali pravidlá slušnosti v komunikácii a významne poklesla kultúrnosť lídrov z vôle ľudu, alebo najmocnejších z mocných v európskom i svetovom meradle.

Tak na čo by bola dobrá diskusia s politickými stranami?! Aby si vypočuli, že ich volebná kampaň je v hrubom nesúlade so zdravým rozumom, s princípmi trhovej ekonomiky a koniec koncov s Ústavou SR?! To by v žiadnom prípade nechceli, lebo podľa nich máme aké-také problémy, ale tie budú odstránené, keď sa dostanú na vládnu pozíciu.

V porovnaní s minulosťou sme však pred priepasťou, na jej okraji, obrazne povedané, alebo v blízkosti približujúcej sa ľadovej hory - kryhy k našej lodi nazývanej Slovensko. Keby platilo, sľuby sa sľubujú, ..., tak by sa to dalo pochopiť, ale opak je pravdou.

Neschopnosť jednotlivých vlád, a najmä po parlamentných voľbách 29. februára 2020, no aj opozície, smerovať aspoň k vyrovnanosti štátneho rozpočtu, je faktom. Je to zadĺžovanie sa bez konca a oslabovanie trupu našej ekonomickej lode. A odborníci v najväčšej tichosti očakávajú, že to sa stane hlavnou príčinou nášho potopenia sa, či pádu do priepasti. A vôbec nič na tom nemení na danom stave, že tak ako my sa správajú aj iné demokratické štáty a tiež EÚ, pričom nespomínajme Spojené štáty.

Buď sa potopíme, alebo urobíme všetko preto, aby sme začali už aj, a za cenu vnútorného napätia v štáte, sa správať ako o tom vypovedá múdrosť o prikrývaní sa perinou... Z vôle politikov je narušené prakticky všetko a to s podporou pôžičiek, úverov, euro fondov a "papierikovej meny".

V kritických momentoch našej národnej histórie sa našli u nás ľudia, aj keď krátko pred dvanástou, ktorí dokázali formulovať ako nasmerovať štát a jeho občanov k prosperite. Aby sa aj ľuďom lepšie žilo. Nikdy však nešlo o demoralizáciu spoločnosti krivením princípu rovnosti občanov a oslabovaním zásluhovosti. I keď výnimky potvrdzujú pravidlo.

Konečne by sa malo meniť myslenie v našej spoločnosti, aby tuposť, hlúposť, nevedomosť a nadbiehanie masám - a to aj verejnoprávnymi médiami sa dostali do vzduchoprázdna. Aby štát už nebol "dojnou kravou", nebol vyciciavaný príšerami z politiky, tak a práve o tom bude aj ďalšie klubové zhromaždenie. Verím, že väčšine našich členov, našich sympatizantov a rozumnej časti slovenskej verejnosti dochádza, ako to bolo s tancovačkou na Titanicu, keď išiel ku dnu.

Dnes môžeme o rovnosti občanov, o princípe zásluhovosti a slušnej perspektíve pre občanov len rozjímať ...

Dr Peter Kasalovský, predstaviteľ združenia Neformálne ekonomické fórum Hospodársky klub- Medzinárodný mierový výbor od 19.8.1993